Nie dla przemocy

Rodzaje przemocy

Rodzaje przemocy

Wyróżniamy różne rodzaje przemocy występujące w rodzinie.
Sprawdź, której sam doświadczasz ze strony swoich najbliższych:

Agresja polegająca na naruszeniu nietykalności cielesnej poprzez bicie, szturchanie, popychanie, duszenie, wiązanie, kopanie itp.

Polega przede wszystkim na przemocy słownej. Oprawca krzyczy, wyzywa, zastrasza, grozi, wyśmiewa, szantażuje, zawstydza, próbuje wmówić ofierze, że to jej wina, że jest chora psychicznie, izoluje i zamyka ją w domu, zabrania kontaktów z rodziną i przyjaciółmi itp.

Stosowana przez dorosłych wobec dzieci. To wszelkiego rodzaju okrutne oddziaływania na emocje dziecka. Jest to przemoc psychiczna, a także ograniczanie dziecku kontaktu z drugim rodzicem, wmawianie mu, że nie zasługuje na miłość i szacunek, że niczego w życiu nie osiągnie, że było nie chciane.

Przemoc ekonomiczna polega na uzależnieniu ofiary od oprawcy poprzez odbieranie jej środków finansowych potrzebnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb oraz zabranianie podejmowania pracy. Oprawcy często też nakazują ofierze zaciąganie kredytów oraz tak zwanych „chwilówek” w firmach pożyczkowych, a wypłacone pieniądze im zabierają.

Molestowanie seksualne, zmuszanie do aktywności seksualnej oraz wszelkiego rodzaju praktyk seksualnych nieakceptowanych przez ofiarę. Pamiętaj, jeśli małżonek siłą zmusza Cię do seksu, to jest to gwałt! Nie wstydź się tego i zgłoś to odpowiednim organom!

previous arrow
next arrow
Slider
Nie dla przemocy